Özdağ tepki gösterdi Kariyer.net açıklama yaptı: Sehven

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Kariyer.net yöneticilerinin kariyerlerinin tek tek incelenmesi gerektiğini belirterek, “Türk vatandaşı çalıştırmak istemeyi ırkçılık olarak nitelendirmenin Türk Milletine karşı yapılmış büyük bir terbiyesizlik olarak gördüğümüzü bilmenizi isteriz. Bunu Zafer Partisi olarak NOT ediyoruz. Sizinle ilgili bu aşamada suç duyurusunda bulunacağız.” açıklamasında bulundu.

Kariyer.net’in bir ilana yönelik şirkete yolladığı mail:

“Merhaba

Kariyer.net olarak alanında uzman çalışanlarımız yayınlanacak ilanları büyük bir titizlikle kontrol ediyor ve gerekli durumlarda firmalarımız ile iletişime geçiyoruz.

Yayında olan RF-LD45918 nolu ilanınızı inceledik. İlan metninizde “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.” şeklinde aday aradığınıza yönelik ibareler olduğunu tespit ettik.

Bu tip cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hâl, sağlık durumu, engellilik ve yaş temellerine dayalı ayrımcılık gibi paylaşımlar Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanununun 3. Maddesinde “Ayrımcılık” kapsamına girdiğinden yasaklanmıştır. İlanlarda bu tarz içeriklerin olması durumunda gelebilecek şikayetlerin sorumluluğu işverene ait olduğunu belirtmek isteriz.

Bu algıyı önlemek amacıyla ilanınızda yer alan “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.” ibaresinin kaldırılmasını rica ederiz.

Kariyer.net”

KARİYER.NET’TEN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Kariyer.net konuyla ilgili resmi hesaplarında basın açıklamasında bulundu. Şirket gönderilen mailin sehven yapıldığını açıkladı.

Kariyer.net’in yaptığı açıklama:

“Kariyer.net olarak 25 yıldır Türkiye’de daha fazla gencimizin iş sahibi olması için çalışan, %100 Türk sermayeli bir şirketiz. Son yaptığımız araştırmaya göre yılda 1,9 Milyon iş arayanın iş bulmasını, evine ekmek götürmesini sağlıyoruz. Platformumuzda her ay yayınlanan 50 binin üzerinde iş ilanını, yasal yükümlülüğümüz gereği ayrımcı ifadeler taşımaması için kontrol etmekteyiz. Bahsedilen ilanda geçen ‘’Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak’’ şartı filtreler tarafından yanlış yorumlandığı için sehven bir dönüş yapılmıştır. Bu konu, hepimizi derinden üzdü ve öğrenir öğrenmez gerekli aksiyonları almak üzere harekete geçtik. Kamuoyunun hassasiyetini anlıyor ve paylaşıyoruz.”

Genel Başkan Ümit Özdağ şirket tarafından yapılan açıklamayı “Kariyer.Net tarafından yollanan açıklamayı paylaşıyorum” notuyla sosyal medya hesabından yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x